YULAFLI KURU ÜZÜMLÜ KURABİYE TARİFİ

Arzu Akyüz

Nisan 16, 2021

 

Yulaflı Kuru Üzümlü Kurabiye! Canınız tatlı bir şeyler istediğinde eliniz hazır atıştırmalıklara gitmesin. Birkaç temel malzemeyle evde misler gibi bu Yulaflı Kuru Üzümlü Kurabiyeyi hazırlayabilir, tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Yulaf, kuru üzüm ve tarçın. Bir araya geldiklerinde ortaya çıkan muhteşem tada ulaşmak istiyorsanız bu tarifi denemelisiniz. Sütün, çayın veya kahvenin yanına inanılmaz yakışan ve kolayca hazırlanan Yulaflı Üzümlü Kurabiyenin tarifi!

Malzemeler

 • Malzemeler

  225 gr. Tereyağı (Oda Sıcaklığında)

  1 Su Bardağından 1 Parmak Eksik Toz Şeker

  1 Su Bardağı Esmer Şeker

  2 Yumurta

  1 Tatlı Kaşığı Vanilya Özütü

  3 Su Bardağı Un

  1.5 Tatlı Kaşığı Tuz

  1 Tatlı Kaşığı Karbonat

  1/2 Tatlı Kaşığı Kabartma Tozu

  1 Tatlı Kaşığı Tarçın

  2 Su Bardağı Yulaf Ezmesi

  150 gr. Sultaniye Üzümü

  150 gr. Siyah Kuru Üzüm

Hazırlanışı

 • 01

  Kurabiyelerimiz için önce sıvı malzemeleri hazırlayalım. Stant mikserinize oda sıcaklığına getirdiğiniz 225 gr. tereyağını alın. Krema haline getirip bir su bardağından bir parmak eksik toz şeker ve bir su bardağı esmer şeker ekleyin. Esmer şekeri mutlaka sıkıştırarak ölçün. Şekerler iyice eriyip tereyağıyla özdeşleşince oda sıcaklığındaki iki tam yumurtayı teker teker ekleyin. Yumurtalar tereyağı ve şekerin kıvamını açıp, güzel ve kabarık yapacak. Bir tatlı kaşığı vanilya özütü ekleyin. Yoksa şekerli vanilin de kullanabilirsiniz. Sıvılar karışırken kuru malzemeleri hazırlayın.

 • 02

  Kaseye üç su bardağı un eleyin. Bir buçuk tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı karbonat, yarım tatlı kaşığı kabartma tozu, bir tatlı kaşığı tarçın ekleyip tel çırpıcınızla karıştırın. Kabartma tozu kurabiyelerimizin kabarmasını, karbonat ise yayılmasını sağlayacak.

 • 03

  Mikserinizin hızını düşürün ve kuru malzemeleri birkaç seferde sıvı malzemelere ekleyin. Kuru malzemelerin düzgünce karışması için arada spatulayla mikser kabınızı sıyırın. Her şey güzelce karıştıktan sonra iki su bardağı yulaf ezmesi ekleyin. Kurabiye hamurumuza iki çeşit kuru üzüm ekliyoruz. Daha iyi aromalarını vermeleri için önceden 10 dakika ılık suda beklettim. 150gr. sultaniye üzümü ve 150 gr. siyah kuru üzümü ekleyip birkaç kez karıştırın. Artık hamurumuz hazır.

 • 04

  Fırın tepsinize pişirme kağıdı serin. Hamurdan iki yemek kaşığı ölçüsünde parçalar alıp elinizle yuvarlayın. Tepsiye aralıklarla dizip üzerlerine hafifçe bastırın. Fırınınızı önceden 175⁰C de ısıtın. Yaklaşık 20 dakika pişirin. Eşit pişme için sürenin yarısında tepsiyi ters yöne çevirin.

 • 05

  Ben 18 adet kurabiye çıkarttım. Büyük kurabiyeler olduğu için bir tepsiye 6 adet yeterli geliyor.

 • 06

  Fırından aldıktan sonra önce tepside soğutun. Daha sonra terleme yapmaması için tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın. Aslında Yulaflı Üzümlü Dev Kurabiyelerde diyebiliriz Bir tanesi bile sizi uzun süre tok tutacaktır.

Deneyenlere afiyet olsun 🥛