TAM ÖLÇÜLÜ MAMUL TARİFİ (MAAMOUL RECİPE)

Arzu Akyüz

Mayıs 19, 2022

 

Mamul bence hurmayla yapılacak en güzel kurabiyelerden birisi. İrmik, un ve mahlep enfes hurma dolgusuyla birleşince ağızda dağılan bu nefis mamul kurabiyeler ortaya çıkıyor. Üstelik hazırlaması da oldukça kolay. Ahşap kalıplarınızda varsa mamul kurabiyeleri kolaylıkla yapabilirsiniz. İşte tarifimiz.

Malzemeler

 • Hamur Malzemesi İçin

  500 gr. İrmik

  75 gr. Un (3/4 Su Bardağı)

  100 gr. Toz Şeker (1/2 Su Bardağından 1 Parmak Fazla)

  1 Tatlı Kaşığı Tuz

  2 Tatlı Kaşığı Mahlep

  1/2 Tatlı Kaşığı Damla Sakızı

  200 gr. Eritilmiş Tereyağı

  60 ml. Süt (1/2 Su Bardağı)

  60 ml. Ilık Su (43⁰C-45⁰C)

  1/2 Tatlı Kaşığı Kuru Maya

  1/2 Tatlı Kaşığı Toz Şeker

 • Dolgu Malzemesi

  100 gr. Hurma

  2 Tatlı Kaşığı Mahlep

  2 Tatlı Kaşığı Tarçın

  2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

  50 gr. Tereyağı (Oda Sıcaklığında)

  3 Yemek Kaşığı Su

 • Üzeri İçin

  Pudra Şekeri

Hazırlanışı

 • 01

  Önce mayamızı hazırlamakla başlayın. 60 ml. Su, ½ tatlı kaşığı instant maya ve ½ tatlı kaşığı toz şeker. Su 43⁰C-45⁰C veya serçe parmağınızın dayanacağı ısıda olsun. Mayayı ve şekeri suya ekleyip biraz karıştırın ve bekletin.

 • 02

  Hamur malzememizi hazırlayalım. 500 gr. İrmik, ¾ su bardağı un, ½ su bardağından bir parmak fazla toz şeker, ½ su bardağı ılık süt, 2 tatlı kaşığı mahlep, ½ tatlı kaşığı damla sakızı, 1 tatlı kaşığı silme tuz, 200 gr. Tereyağı. Tereyağını eritin ve eritirken üzerinde oluşan beyaz süt katmanını mutlaka alın.

 • 03

  İrmiğin bardak ölçüsünü almadım. Zaten paket 500 gr. Şimdi unu ve şekeri irmiğe katıp tel çırpıcınızla karıştırın. Topaklar varsa dağıtın. İyice karışsınlar. Tuzu ve mahlebi ekleyerek karıştırmaya devam edin. Damla sakızı ve tereyağını ekleyin. Tereyağı mutlaka ılık olsun. Kuru malzeme tereyağını iyice emsin. Ilık sütü ve mayayı ekleyin. Spatulayla karıştırmaya devam edin. 

 • 04

  Bu hamuru elle yoğurmayın. Çünkü elle yoğurursak fazla baskı yaparak hamuru sertleştirip kıvamını bozarız. Kuru malzemenin sıvı malzemeyi çektiğinden emin olduktan sonra en az 2 saat mutfağın sıcak bir köşesinde dinlenmeye bırakın.

 • 05

  Dolgu malzemesi için çekirdekleri ve sert kısımları çıkarılıp ikiye bölünmüş 100 gr. Hurma, 2 yemek kaşığı toz şeker, 3 yemek kaşığı su, 2 tatlı kaşığı tarçın, 2 tatlı kaşığı mahlep, 50 gr. Oda sıcaklığında tereyağı hazırlayın.

 • 06

  Tüm malzemeyi mutfak robotuna alın. Birkaç kez aralıklarla çekip püre kıvamına getirin. İsterseniz dolgusunda farklı malzemelerde kullanabilirsiniz. Ama bu şekilde çok lezzetli oluyor. Kaseye alın. Beklerken kurumaması için üzerini kapatın.

 • 07

  İki saatin sonunda hazır olan hamuru iç harçla buluşturup şekillendirebiliriz. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bir parça alın. Avucunuzda biraz yoğurun. Ortasına başparmağınızla bastırarak iz yapın. İşaret parmağınızla hamurun etrafında dönerek bir çukur açın. İçerisine 1 çay kaşığı iç harçtan koyun. Uçları ortada birleştirerek kapatın. Tekrar elinizle düzeltin. Düz kısmı altta kalacak şekilde kalıba yerleştirin. Elinizle bastırın. Kalıbın ucunu tezgaha vurarak çıkartın.

 • 08

  Mamul yapmak için bu ahşap kalıplara ihtiyacınız olacak. Ben internetten sipariş verdim. Bir günde geldi.

 • 09

  Bu hamurdan yaklaşık 2 düzine mamul çıktı. Üzeri açık bir saat kurumaya bırakın.

 • 10

  Kuruduktan sonra pişirme kağıdı serdiğiniz tepsiye aralılarla dizin. Fırınınızı önceden 175⁰C de ısıtın. 15-17 dakika kenarları iyice kızarıncaya kadar pişirin. Eşit pişme için sürenin yarısında tepsiyi ters yöne çevirin.

 • 11

  Fırından aldıktan sonra biraz tepside birazda tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın. Daha sonra üzerlerine pudra şekeri serpin.

 • 12

  O kadar lezzetli ki! Tattığınızda bir taneyle yetinemeyebilirsiniz. Sizin evde o kadar kalır mı bilmem ama kapalı bir kapta uzun süre bayatlamadan saklayabilirsiniz.

Deneyeceklere afiyet olsun ☕