KURUTULMUŞ ELMALI KURABİYE TARİFİ

Arzu Akyüz

Şubat 18, 2022

 

Canınız tatlı bir atıştırmalık istediğinde az malzemeyle kolayca hazırlayabileceğiniz bir kurabiye. Elma kurusu bu kurabiyeye farklı bir aroma katıyor. Belki de yapacağınız en kolay ama en lezzetli tariflerden. Ağızda dağılan kıvamıyla, pratik bir şekilde kolayca hazırlanmasıyla tarif listenizde mutlaka yerini alacak bu kıyır kıyır kurutulmuş elmalı kurabiyenin tarifi!

 • Malzemeler

  100 gr. Elma Kurusu

  100 gr. Esmer Şeker

  100 gr. Tereyağı

  200 gr. Un

  1 Tatlı Kaşığı Kabartma Tozu

  1/2 Çay Kaşığı Tuz

  1 Yumurta

Hazırlanışı

 • 01

  Önce malzemelerimizi hazırlamakla başlayalım. 100 gr. Kurutulmuş elma, 100 gr. Esmer şeker, 200 gr. Elenmiş un, 100 gr. Oda sıcaklığında tereyağı, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu, ½ çay kaşığı tuz, 1 adet taze ve oda sıcaklığında yumurta.

 • 02

  Mutfak robotuna önce 100 gr. Elma kurusunu alın. Aralıklarla çekin. Bu tarifin en sevdiğim yanı her şeyi mutfak robotu yapıyor. Siz sadece malzemeleri ekliyorsunuz. Elma kurusunu birkaç kez çektikten sonra 100 gr. Esmer şeker, 100 gr. Tereyağı, 200 gr. Elediğiniz un, ½ çay kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı kabartma tozunu ekleyip tekrar robotu aralıklarla çalıştırın. İyice karışsınlar. Ekmek kırıntısı gibi olacak. İstediğimiz kıvam bu.

 • 03

  Karışımdan 3 yemek kaşığı alıp kenarda bekletin. Bunu üzerlerine serpmek için ayırıyoruz. En son 1 yumurtayı ekleyin. Son kez karıştırın. Artık karışım hamura dönüşecek.

 • 04

  Tezgaha strech film sererek hamuru üzerine alın ve sıkıca kapatıp 10 dakika buzdolabında dinlendirin.

 • 05

  Fırın tepsinize pişirme kağıdı serin. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayarak aralıklarla dizin. Elinizle üzerlerine biraz bastırın. Ayırdığınız karışımdan bir tutam alıp üzerlerine serpin. Kıtırlığı bu verecek.

 • 06

  Fırını önceden 180⁰C de ısıtın. 10-12 dakika arası pişirin. Kontrollü gidin.

 • 07

  Fırından aldıktan sonra tepside soğumaya bırakın.

Fırından yeni çıkmış mis gibi kokan ev kurabiyesine kim hayır diyebilir ki? Çayınızı demleyin ve bu lezzetli kurabiyelerin afiyetle tadını çıkarın. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun 🍪☕