EV YAPIMI KEDİ DİLİ BİSKÜVİ TARİFİ

Arzu Akyüz

Ocak 28, 2022
Kolay

 

Bugünkü tarifimiz Kedi Dili Bisküvi. Veya kendisini Lady Fingers, Savoiardi adlarıyla da biliyoruz. Sünger kek dediğimiz pandispanyanın bir çeşidi olan Kedi Dili, yapımı kolay mı kolay bir bisküvi. Üstelik sadece tiramisu yapımında değil aklınıza gelecek her türlü pasta ve sütlü tatlılarınızın yapımında kullanabilirsiniz. Dışarıdan bir sürü para verip almaya gerek yok. Çok kısa sürede evde elinizin altındaki malzemelerle kolayca yapabilirsiniz.

Hem evde yapınca daha güzel. Sadece püf noktalarına dikkat etmeniz yeterli ✍

Malzemeler

 • Malzemeler

  3 Yumurta

  6 Yemek Kaşığı Mısır Nişastası (Silme)

  6 Çorba Kaşığı Un (Silme)

  1 Tatlı Kaşığı Şekerli Vanilin

  3 Yemek Kaşığı Toz Şeker (Silme) (Yumurta Beyazı İçin)

  1 Tutam Tuz (Yumurta Beyazı İçin)

  6 Yemek Kaşığı Toz Şeker (Silme) (Yumurta Sarısı İçin)

 • Üzeri İçin

  Pudra Şekeri (Opsiyonel)

Hazırlanışı

 • 01

  Tarifimize ön hazırlığımızı yapmakla başlayalım. Krema sıkma torbanızın ucunu kesin. Yoksa kilitli torbada kullanabilirsiniz. 1,5 cm. lik düz duy kullandım. Duyu torbanın içine alın ve uca doğru itin. Torbayı derin bir bardağın içine yerleştirin. Kenarlarını manşet gibi kıvırın. Böylece hem hamuru daha kolay aktarırsınız hem de torbanın kenarları kirlenmemiş olur.

 • 02

  Pişirme kağıdına 8-10 cm arası şablon çizin.

 • 03

  Kuru malzeme için 6 çorba kaşığı silme un, 6 çorba kaşığı silme mısır nişastası, 1 tatlı kaşığı şekerli vanilin. Bir kaseye unu, nişastayı, şekerli vanilini alın. Tel çırpıcınızla karıştırın. Şimdi bunları bir kenarda bekletelim.

 • 04

  Oda sıcaklığında ve taze üç yumurtanın beyaz ve sarılarını dikkatlice ayırarak iki ayrı kaseye alın. 6 çorba kaşığı toz şekerle yumurta sarılarını çırpalım. Şekeri eklemeden önce biraz çırparak sarılarını dağıtın. Daha sonra toz şekeri ekleyin. Şeker ölçünüz silme olsun. Şeker eriyene kadar çırpmaya devam edin. Bu aşamada şeker eriyecek ve rengi açılacak. İstediğimiz kıvam bu!

 • 05

  Yumurta beyazlarını çırpmak için 1 tutam tuz ve 3 yemek kaşığı silme toz şeker hazırlayın. Önce yumurta beyazlarını biraz köpürtün. Ardından bir tutam tuzu ekleyip iyice kabarana kadar çırpın. Sonra toz şekeri 3 seferde ekleyin. Yumurta beyazının güzelce kabarması için taze ve oda sıcaklığında olması çok önemli. Ayırırken de çok dikkatli olmalısınız. İçine bir damla bile yumurta sarısı kaçmamalı. Ayrıca mikserinizin çırpıcısı temiz ve kuru olmalı. Yumurta beyazları istediğiniz kıvama ve sertliğe gelince, hepsini birleştirebilirsiniz.

 • 06

  Çırptığınız yumurta sarılarını, beyazların üstüne alın.  Alttan üste doğru nazikçe karıştırın. Yumurta beyazlarını söndürmemeye dikkat edin. Üzerine kuru malzemeyi eleyerek ekleyin. Yine alttan üste doğru nazikçe karıştırın. Kasede C harfi çizin. Karıştırırken kaseyi sıyırın ki her şey güzelce birleşsin. Topak kalmasın.

 • 07

  Artık hamuru krema sıkma torbasına aktarabilirsiniz. Aktardıktan sonra torbanın kıvırdığınız kısmını açın. Bardaktan alın. Hamuru hafifçe öne doğru iterek torbanın ucunu kıvırın.

 • 08

  Pişirme kağıdını kalemle çizdiğiniz kısım altta kalacak şekilde tepsiye alın. Hamurdan bir parça alarak kenarlara sürüp sabitleyin. Aralıklı ve çizgi şeklinde sıkın. Sıkarken çok hafif baskı uygulayın. Fırını önceden 180⁰C de ısıtın. 10-12 dakika arası pişirin.

 • 09

  Ben iki tepsi kullandım. Tepsiler 20’şer adet aldı. İlk tepsiyi sade bıraktım. İkinci tepsidekilere pudra şekeri serptim.  Artık fırına gidebilirler.

 • 10

  Fırından aldıktan sonra önce tepside sonrada tel ızgara üzerinde soğutun.

 • 11

  Artık enfes pasta ve tatlılarınızı yapabilirsiniz. Hatta kahve ve çayın yanında da çok iyi gidiyor. 

Buzdolabında bir hafta, buzlukta iki ay saklayabilirsiniz.

Deneyeceklere afiyet olsun ☕